Turan Taktiği

Turan taktiği

 

Hilal Taktiği

Kesin olarak Turan taktiği diye anılıyor diyemeyiz aslında bu adla kullanıldığı gibi, Hilal taktiği yada Kurt kapanı adlarıylada kullanılan ama esasta aynı olan taktikten bahsediyoruz. Bu taktik kesin olarak Osmanlı ve Selçuklu devletleri tarafından kullanılmış fakat Türklerde kayıt tutma kültürü olmadığından bugün en fazla Karahanlı’ya kadar götürebiliyoruz. Bu taktiğin kesin olarak kullanıldığı savaşlara örnek vermek gerekirse Alparslan’ın yönettiği Malazgirt savaşı ve Kanuni Sultan Süleyman’ın yönettiği Mohaç meydan savaşı bu taktikle kazanılmıştır.

Solda gördüğünüz şekildeki gibi karşıdan gelen düşmana karşı durulurken düşmanın üzerine yürüyen birlikler sağ ve sol tarafa ayrılıp tekrar bir noktada birleşmek üzere ilerler o sıradada bir grup direkt olarak düşmanın üzerine gider ve birleştiklerinde artık karşıdaşımız kapana kısılmıştır. Ordu genelde merkezden, sağdan ve soldan gidenler olmak üzere 3’e ayrılır en iyi savaşçılar merkeze seçilirdi. Sağ ve soldan giden askerlerden en öndeki arkadakileri yönetir sapma ve kaymaları önlemeye çalışırdı. Bu şekilde 3 birliğin tek noktada birleşmesi sağlanırdı.

Genel bir kategoriyede almak gerekirse Turan taktiği, vurkaç taktiklerinden biridir. Çünkü merkezden giden ekip ilk başta düşmana saldırmasına karşın diğer iki ekip arkadan kuşatana kadar geri çekilirlerdi ve diğer 2 ekip toplandığında tekrar saldırırlardı. Aslında burada anlattığımızdan çok daha karmaşık bir ilke olan bu taktiği uygulamaya taşımakta büyük bir sorundur. Ama eğer yapılabilirse mutlak sonuç garantisi vermektedir. Bu arada taktik her ne kadar karşıdaşınızdan yani düşmanlarınızdan daha çok asker gerektiriyor gibi görünsede durum böyle değildir. Bu taktik birçok savaşta karşıdakilerin daha kalabalık olmasına karşın işe yaramış ve birçok Türk devleti’nin gücünü korumuştur.

Günümüzde bu taktiğin kullanılması olanaksızdır çünkü zaten birebir savaşın olmadığı günümüz savaşlarında mertlik yerin dibindedir. Düşmanınızla asla birebir karşılaşmayıp uzaktan yada yakınsa bile çok güç kullanmadan savaşabiliyorsunuz. Hatta günümüzde karşınızdakileri öldürmek için insan göndermeye bile gerek yok. Yollayacağınız bir kimyasal, biyolojik yada en garantilisi olarak nükleer silahla düşmanlarınızı yok edebilirsiniz. Peki şimdi durun ve düşünün bakalım. Kendine hümanist, insancıl, doğacı vb. adlar veren gruplar neden tarihte mertçe göğüs göğüse, kıran kırana savaşan atalarımıza “barbar” diyorda bugün kılını kıpırdatmadan binlerce insanın canını alanlara birşey demiyor merak ediyorum.

Elbette düşündürücü bir konu, 1950’den sonra kurulan bu düzen 2.dünya savaşının galibi ülkeler tarafından kurulmuş ve artık birebir savaşma kaldırılarak yeni uluslararası istihbarat yarışlarıyla savaşma yöntemleri getirildi o yüzden tahmini 1200-1500 yıllık bu taktik günümüzde işimize yarayamaz.

Etiketler: , ,

Yazar: tanrıkutmete

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar


Süs Tavukları

Aksaray Düğün Salonu