Metehan (Oğuzhan)’ın Hayatı

Doğum:M.Ö 234

Ölüm:M.Ö 174

Hüküm süresi:M.Ö. 209-M.Ö. 174 (35 yıl)

Ünvanı:Tanhu,Şanyu,Han,Kağan,Tanrıkut

Başkent:Ötüken

İmparatorluğu:Asya Hun İmparatorluğu (Büyük Hun İmparatorluğu)    

                                 

 

Türk tarihinin beklide en efsanevi ismi o dönemdeki bütün Türkleri bir araya getirerek kendine bağlayan çin devletini vergiye bağlayan ve korkusundan kilometrelerce set çekilen bir hükümdar. Metehan tarihe adını altın harflerle yazdırmıs ve Türklerin Atası olmayı başarmıştır. Öncelikle Metehan’ı tarihteki Oğuzhan’la bağdaştırıyor ve aynı kişi olduğunu söylüyoruz. Çünkü gençlikleri, yaşamları, yaptıkları işler hatta temsili resimleri bile birbirine çok benziyor. Bu açıdan Metehan adına destan yazılarak Oğuz Kağan oluşturulmuş ve efsane olmuştur. Peki neydi Metehan’ı efsane yapan?

Metehan’ın çinli üvey annesi kendi oğlunu tahta geçirmeye çalışıyordu fakat kanunlara göre Türk kadından doğan has Türk evladın tahta geçmesi gerekiyordu. Mete’nin babası Teoman da karısının dolduruşuna gelip Mete’yi başka bir Türk ırkı olan Yüeçilerin eline bıraktı. Bu olaylardan sonra Teoman Mete’yi yok etmek için Yüeçilere savaş açtı ama Mete kaçmayı başardı. Teoman bu başarısından dolayı Mete’ye onbin kişilik bir ordu verdi ve Metehan bu orduyla babasını, üvey kardeşini ve üvey annesini öldürüp tahta geçti.

Peki Metehan babasını nasıl yendi? Metehan’ın çocukluğundan beri oynadığı bir oyun vardı: Hedefe çevirme oyunu . Bu oyunda Mete okunu kime doğrultursa askerleride okunu ona doğrulturdu. Birgün deneme amaçlı kendi atına hatta kendi nişanlısına bile oku doğrulttu ve tereddütte kalan askerini öldürdü. Ve Metehan günümüz ordularının temellerini atarak onbaşı, yüzbaşı, binbaşı gibi rütbelerden bir ordu yarattı. Hatta Türk Kara Kuvvetleride Metehan’ın tahta geçtiği M.Ö. 209 yılını kuruluş yılı olarak kabul eder. Yine halen Metehan’ın dediği gibi onbin kişilik asker grubuna “tümen” denir.

Metehan birgün ava çıkan babasına okunu doğrulttu ve ordusundaki yegane disiplinli askerler hiç tereddüt etmeden babasını öldürdü. Daha sonra kağan olan Mete ilk iş olarak bütün Türkleri bir araya getirerek Türk Birliğini kurmayı başardı. Ve en büyük sınırlara ulaşıldı. Sınırlarını genişletmek adına çine sefer düzenlemeye karar veren Metehan veziriyle birlikte bir tepeden ordusuna bakarlar çin ordusu karşısında Metehan’ın ordusu bir avuç karınca gibi kalmıştır. Veziri Mete’nin korktuğunu zannederek sorar:”Han’ım çekilecek miyiz?” Metehan aynen şöyle söyler: “Ben bu kadar çinliyi nereye gömeceğim?” Korkusuzluğuyla acımasıyla ve disipliniyle destan olmuştur Metehan.

Daha sonra çinin kuzeyini ele geçirir. Korkusundan artık çin seddi yapılmıştır. Ama bu Mete’ye engel teşkil etmez. Çin ile Hun İmpratorluğu arasında barış olduğu birgün Çin imparatoru savaş için bahane arar ve Mete’nin atını ister,Mete atı verir. Bunun üzerine Mete’nin evindeki hizmetçi kızı isterler, Mete onuda verir. Artık iyice cüretkar olan çin Mete’den Hun topraklarına ait çorak bir araziyi isterler, bunun üzerine ihtiyar heyeti bunu da vermeye karar verir. Metehan bunun üzerine şöyle söyler: “Ey güngörmüş ihtiyarlar! Şimdiye kadar düşman tarafından istenen şeyler nefsime aitti. Şimdi istedikleri toprak parçası ise milletimize aittir ve vatanımızın bir parçasıdır.” Milletimin her bir ferdinin rızası olmadan, onlara ait bir çöpü bile vermeye yetkimiz yoktur. Bu nedenle çine savaş açar ve hizmetçisinide atınıda alır.Tabi Metehan bununla da kalmayıp çinin yaptığı bu uçarı ve şımarık davranışları cezalandırarak çini vergiye bağlar…

      Ve M.Ö. 174 yılına geldiğimizde bu korkusuz Türk Han’ını kaybederiz.Ardında sınırları uçsuz bucaksız bir imparatorluk bırakan Metehan artık yeryüzünde yoktur. Ve son olarak yerine oğlu Kiyükhan geçmiştir.

Etiketler: , , ,

Yazar: tanrıkutmete

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar

10 Yorum Yapıldı

Süs Tavukları

Aksaray Düğün Salonu