Batı Trakya Sorunu

Batı Trakya Bölgesi

 

Batı Trakya bölgesi günümüz için çok büyük bir sorun teşkil etmesede bizim için önem taşıyan bir bölgedir. Aslında Batı Trakya bölgeside aynen Hatay Cumhuriyeti gibi bir devlet olmuş ama 3 ay sonra işgalci güçler tarafından yıkılmıştır. Devletin kuruluş tarihi 31 Ağustos 1913’tür. Aslında Misak-ı Milli sınırlarında yer alan Batı Trakya bölgesi,taviz verdiğimiz birkaç bölgeden biri olmuştur Lozan anlaşmasında. Anlaşmada itilaf devletlerine birçok konuda baskın geldiğimizden bu bölgede taviz vermek zorunda kaldık.

Lozan anlaşması gereğince Türkler ve rumlar mübadele edilmiş yani takas edilmiş fakat İstanbulda yaşayan rumlarla,Batı Trakya’da yaşayan Türkler bu kanuna tabi tutulmamıştır. Şuan Batı Trakya bölgesi özerk olmayıp ülkemizdeki coğrafi bölgeler niteliğinde bir bölge ismidir. Bölgede 3 il  bulunur ve bunlar:İskeçe,Rodopi ve Evros’tur. Bölgede tahminlere göre 350.000 civarında insan yaşar bunların ise 50.000’i Türk,100.000’den fazlasıda müslümandır. Halen bölgede Türkçe konuşan insanlar yaşamaktadır. 

Batı Trakya bölgesinde Lozan anlaşması gereğince 2023 yılına kadar hiçbir müdahalede bulunamayız. Fakat bu yıldan sonra bölgenin kendi isteğiyle ya da Türkiye’nin müdahalesi ile Türkiye Cumhuriyeti sınırlarına katılması olanak dışı değildir. Önemli olan bölgedeki insanların asimilasyon politikalarına direnmeleri ve kurtuluş için sabretmeleridir. 

 

Batı Trakya Bayrağı

 

1913 yılında kurulan ve 3 ay sonra yıkılan Batı Trakya Türk Cumhuriyeti’nin resmi bayrağı

 

Etiketler: , ,

Yazar: tanrıkutmete

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar


Süs Tavukları

Aksaray Düğün Salonu